Her şey dahil sistemiz ve kalitesizlik

Rusya-Türkiye hattında Turizm, yapılması gerekenler, sorunlar ve çözümleri.

Her şey dahil sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Olumlu
3
21%
Olumsuz
11
79%
Fikrim yok
0
Oy yok

Toplam oy: 14

ALI G
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajgönderen ALI G » 07 Haz 2006, 23:08

turkiyede hersey dahil olursa turist cok olur ama otel az olur cunku yok su dahil yok bu dahil ama bide hersey dahil de neler war 3 *** lilar war bide dubaii deki gibi 7 yildizlilar war birisinde hergun yataklarin camasiri deisiyo oburunde 5 gunde bi yani bide kaliteye bakmak gerek

mutfak meselesi war 3 yildizli werir 5 cesit yedi yildizli werir 25 cesit
20:45

leviathan
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen leviathan » 08 Haz 2006, 10:09

hizmet gelen turistin kalitesiyle dogru orantili oldugu icin ben bir sorun gormuyorum
zamanla zarar etmeye baslayan isletmeler birlesip ortak bir karar alacakdir zaten

su an herseydahilden daha baska br secenegimiz yok eger fiyatlari ispanya seviyesine cikarmak istiyorlarsa sonucunada katlanirlar cunku ruslar turkiyeye gelmeyecekler

ben zaten turizm hedefi olarak ruslarin secilmesinede karsiyim cunku ruslar diger turistleride calisanlarida rahatsiz eden bir yapiya sahipler
ama simdilik yapilacak hic bir sey yok zamanla turizimcilerin mevcut sistemin karli olmadigini gormelerini beklemekden baska sansimiz yok

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 14 Haz 2006, 15:59

Hizmet gelen turistin kalitesiyle doğru orantılı denmiş daha sonrada fiyatların dolayısıyla kalitenin İspanya düzeyine çıkarıldığında Rusların gelmeyeceği bahsedilmiş. Belli ki arz mı talebi doğurur, talep mi arzı doğurur ikilemi yaşanmış.

Şunu söylemek isterim ki Rus turist derken sadece Türkiye'de ki 5 yıldızlı otele gelip her şey dahil avantajı ile ucuza tatil yapan, otelden dışarı çıkmayan, 5 kuruş harcamadan ülkesine dönenle akla gelmemelidir. Jet sosyete diye tabir edilen insanların vazgeçilmez rotaları olan dünyaca ünlü tatil beldelerine gidildiğinde, buranın en lüks restoranının işletmecisiyle konuşulduğunda en fazla hesap ve bahşiş bırakan turistin Rus turist olduğunu söyleyecektir.

Ben Turizmde markalaşılmaya gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kalite ve fiyatlar üst düzeyde olmalı. Markalaşmaya gidilmeli ama ulusal olarak değil yerel olarak gidilmesinden yanayım. İspanya'nın Marbella ve İbiza örneği gibi bizde de Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kaş, Kemer, Belek gibi..

Bunun için çok büyük reklam faaliyetleri içerisine girilmelidir. Bu billboardlara, TV kanallarına, radyoya artık klasikleşmiş reklamlar vermekle olmaz. Milli spor takımlarımızın başarıları, pop starlarımızın başarıları, Türk sinemasının başarısı, Türk edebiyatçılarının başarıları, ülkemizin romanlara konu olması, hollywood filmlerinin ülkemizde geçmesi veya adının anılması, dünyaca ünlü dev organizasyonlara ev sahipliği yapılması.

Her tatil yöresinin bir simgesi, özelliği ön plana çıkarılmalı. Her tatil beldesinin kendisine has flaması olmalı. Bu flamalar şehrin tanıtım filmlerinde, kataloglarında olmalı. Şehirde kullanılmalı. Güvenlik görevlilerinin omuzlarında da bulunmalı. Şehri özgü ne varsa ön plana çıkarılmalı. Şehir ışıklandırmaları arttırılmalı, ışıl ışıl şehirler yaratılmalı. Yeşillendirilme çalışmaları yapılmalı, egzotik bitkiler dikilmeli. Her şehir düzenli olarak kendine özgü bir organizasyon yapmalı, festival gibi örneğin. Bu bölgelerde görev yapacak devlet memurları, özelliklede güvenlik güçleri özel olarak eğitilmiş ve seçilmiş olmalı yabancı dil bilmelidirler.
Oteller ve restoranlar çok sıkı denetlenmeli. Türk bayrağı ve şehrin flaması şehirde hakim olmalı. Her yerde gelen turistlerin ülkelerinin bayrakları dalgalanmamalı. Bu turistlere sempatik gelmesi yerine sıkıcılık bile verebilir. Bu bayraklar zaten turistlerin geldiği ülkelerde dalgalanıyor. Turistler farklı bir ülkede olduklarının farkında olmalılar. Aynı şekilde mağaza isimleri, şehirdeki yazılar Türkçe olmalı.

Her önüne gelen Turizm sektöründe çalışamamalı. Turizm sektöründe çalışarak turistle bire bir iletişimde bulunacak elemanlar özel bir eğitim programından geçirilmeli ve bunun sonucunda kendisine Turizm sektöründe çalışabileceğine dair sertifika verilmeleridir. Bu eğitimler Turizm il veya ilçe müdürlüklerinde yapılabilir. Her çalışanın boynuna takacağı bir kimlik ve sicil numarası olmalı. Şikâyet mekanizması çalıştırılmalı.

Yani kısacası markalaşmaya gidilerek kaliteli turisti çekmeliyiz. Kitlesel orta sınıf turist akınının Türkiye’ye bir yarar sağlayacağını düşünmüyorum.. Bazılarınız ama Türkiye’yi daha geniş ölçekli tanıtıyoruz diyebilir. Ama ben bunun verimli olduğunu düşünmüyorum. Sizce Türkiye’yi 20 milyon orta gelirli ülkesinde memurluk yapan veya özel sektörde orta düzeyli bir çalışan turist ve ailesine tanıtmak mı verimli olur? Yoksa 1 milyon ülkesinde yüksek dereceli bürokrat, siyasetçi, iş adamı olan ülkesinde söz sahibi olan turist ve ailesine tanıtmak mı verimli olur?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Geldikçe yazarım.
http://RUSYADAYIZ.biz
Genç ve hep genç kalanların RUSYA PORTALI

KAKTÜS
Üye
Üye

Re: Her şey dahil sistemiz ve kalitesizlik

Mesajgönderen KAKTÜS » 28 Nis 2007, 15:43

Erkin yazdı:Sizde her şey dahil sisteminin Türk turizmini bitireceğiniz düşünüyormusunuz.

Ben her şey dahil sisteminin Türkiye'ye fayda değil zarar getirdiğini düşünüyorum. Gelen turist otelden dışarı çıkmıyor. Deniz, kum ve güneşten yararlanıp gidiyor ve turiste malesef Türk mutfağı dışında herhangibi bir tanıtım yapamıyoruz. Türkiye'ye geliyor ama bizi tanımadan gidiyorlar. Dışarıda ki esnaf kan ağlıyor.

Her şey dahilden sonra gelenler daha düşük gelir seviyeli turistler. Türkiye'nin tatil beldeleri sahip olduğu eşsiz güzellikleri ve yeni tesisleri ile dünyada marka olarak zengin turistleri çekmeleri gerekirken malesef ucuz turizm sıfatı ile anılıyorlar.

Bu da kaliteye yansıyor. Yeni ve kaliteli tesislerimizdeki personelin ve kalitenin seviyesi düşüyor, kaliteli turistleri rakip ülkelere kaptırıyoruz. Ne gelen turiste reklamımızı yapabiliyoruz, ne otel dışı esnafımız para kazanabiliyor, ne de bölgesel kankınma ve döviz girdisi istediğimiz düzeyde gerçekleşmiyor.

Sizin görüşleriniz neler bu konuda ki?
Her noktasina katiliyorum cok dogru yazmissin. Bana gorede Bu sistemle Turkiye ye gelen Rus turistlerin sayesinde kaliteli avrupa turistlerini yildan yila kaybediyoruz.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 28 Nis 2007, 17:57

Avrupa'dan gelen turistlerde kaliteli değil ki. İşşizlik tazminatıyla gelip tatil yapanlar bile var Türkiye'de.

Aynı şekilde Rus turistinde düşük gelirlisi geliyor. Halbuki büyük potansiyel var. Bakın Monaco'ya, Ibiza'ya, Marbella'ya orada Rusya'nın jet sosyetesi var ve inanılmaz paralar harcıyorlar...
http://RUSYADAYIZ.biz
Genç ve hep genç kalanların RUSYA PORTALI

KAKTÜS
Üye
Üye

Mesajgönderen KAKTÜS » 28 Nis 2007, 20:33

Evet haklisiniz. Ama ben bu yaz Antalya ve cevresindeki ozellikle alanya daki esnaflarla konustugumda hepsi cok dertliydi daha onceleri alman turistlerin cogunlukla gittigi bir bolgedi Alanya. Rus turistlerin cogu genelde otelden cikmiyor disarida para harcamiyorlar bunlar goz onunde otelle gidip geliyorlar tabii hepsi degil ama genelde boyle bunuda herkez biliyor.
Esnaf ve halk para kazanamiyor. Bunada turizm deniyor.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir