Kurtlar Vadisi ve izleyici kitlesi

Rusya'da kültür&sanat, sergiler, konserler ve aktiviteler
Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Kurtlar Vadisi ve izleyici kitlesi

Mesajgönderen Erkin » 06 Şub 2006, 19:14

Cüneyt Arkın'ın Dünyayı Kurtaram Adam ayarında bir film. Hatta 2006 special edition (özel revizyon edilmiş hali) 'ı olduğu bile söylenebilir.

Polat Alemdar ve 3 adamı 9mm lik tabancaları ile tüm Amerikan ordusunu yok ederler. Amerikan Ordusunun ise tank, zırhlı araç ve helikopter gibi araçları yoktur. Polat ve Alemdar ısrarla öldürdükleri ABD askerlerinin tüfeklerini almak yerine kendi 9mm lik tabancalarını kullanırlar. Gerçi Polat Alemdar arada almaktadır ABD askerlerinin silahlarını ama onlarında mermisi bitmiştir.

Filmdeki ABD Ordsunun cipleri Hummer lar normal müşterilere satılan cinstendir askeri Hummer' lar ile yakından uzaktan alakası yoktur. ABD askerlerindeki çelik yelek ve zırhlar Türk asker ve polisinin kullandıklarındandır. (Çoğu ABD askerinde ne çelik yelek nede zırh var) Üniformaları ise büyük ihtimalde Diyarbakır'da ki bir terziye yaptırılmıştır. Polat Alemdar'ın cipine nolduğu ise bilinmiyor. Filmin başında ciple geldiler ama filmin ortasında üzerine atladıkları tren ile seyahat ettiler, sonrasındada cipe nolduğu bilinmiyor.

ABD askerleri son derece disiplinsizdir. Filmde Peşmergeler bile ABD ordusundan daha sistemli ve disiplinli. Üzeri çıplak ABD askerleri dikkat çekmektedir. Kafalarına göre adam öldürmekte hatta gerektiğinde kendi adamlarını bile öldürmektedirler. Ayrıca bir eve tek bir ABD askerinin tek başına baskın yaptığıda görülmektedir. Polat Alemdar'ı çatıdan çatıya tek başına kovalayan ABD askerinin öldükten ülkesinde kahraman olarak anılacağından hiç şüphe yoktur.

ABD çok kötüdür, herkesi durduk yere öldürür, sırf İsrail, ABD ve İngiltere'de ki hastaları iyileştirmek için masum adamları tutuklar ve organlarını alır. (Waay bea)

Filmin izleyici kitlesi önceden tahmin edilmekteydi tabii ki. Bu kitlenin duyguları çok profosyonelce sömürülmüştür. Bir yanda İslamı temsil eden örnek insan Şeyh, öbür tarafta ise Hristiyanlığı temsil eden kafasına göre çocuk kadın demeden herkesi Tanrı'nın oğlu İsa 'nın memleketi Babil (Bağdat ve çevresi) 'i elinde tutmak için katleden ABD ordularını yönlendiren Sam adında bir adam vardır. Bunun dışında bir Türk dünyaya bedel felsefesi üzerine kurulmuştur film. "Ben ne siyasetçi, ne asker, ne de diplomatım, ben Türküm" Polat Alemdar. Filmde ayrıca Şeyh'in mürtilerinin zikir görüntülerinede uzun süre ayrılmıştır. Aynı şekilde kötü adam Sam'in klisedeki duasına da dikkat çekmektedir. Son olarak da Sam'in adamlarının (yani ABD ordusu) Şeyh'in köyündeki Camiyi havaya uçurup içindeki insanları öldürmeside gene bir diğer ilginç sahnedir.

40 günde Diyarbakır'da çekilen film ticari kaygı ile çekilmiş olduğunu açıkca belli eder. Ayrıca kahramanlarımızın hiç birinin ölmemesi ile yapımcılar filmin 2-3ncü bölümlerini çekme ihtimalini ortadan kaldırmak istemediklerini belli etmişler. Daha çok sömürü daha çok para demektir bu kişiler için.

ABD emperyalizmine lanet edilen film tamamen ABD Empreyalizminin en büyük silahı ve kozu olan Hollywood 'un teknikleriyle çekilmiş ve Hollywood özentisi olduğunu belli etmiştir. En ufağından örnek gerekirse Hollywood 'da ki en kötü zamanlarda bile espri yapabilme yeteneğinin Polat ALEMDAR 'da görülmesidir.

Seyirci kitlesi ise genelde erkektir. Çoğunun ayağında ucu sivri kösele ayakkabı, kumaş pantalon, üzerlerinde uzun pardiso ve ellerinde taspih vardır. Filmdeki ABD'li askerler bizimkileri yaraladiginda vayyy ......çocuğu diye bağırırlar, bizimkiler ABD askeri vurduğunda ise alkış tutarlar. Fim bittikten sonra girdiklerinden çok daha haşmetli bir şekilde çıkarlar. Bu kişilerin çoğu ABD emperyalizmine lanet ederler ama ceplerinde 100 lerce $ lık cep telefonları vardır ve 6 ayda bir değiştirirler. Herkesten daha delikanlı ve milliyetçilerdir ama askere gitmeyi devamlı ertelerler gitmek zorunda kaldıklarında ise araya tanıdık sokup doğuya gitmekten kurtulurlar.

Ya kendimizi aşırı şekilde eleştiririz (G.O.R.A.) ya da överiz (Kurtlar Vadisi). Bunun ortası yok mu?

Sanat değeri olmayan bir filmi bu başlıkta yazmak ne kadar doğrudur o da tartışılır.
http://RUSYADAYIZ.biz
Genç ve hep genç kalanların RUSYA PORTALI

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 06 Şub 2006, 20:12

bir filmi sadece film niteligi tasidigini dusunerek izlemek en buyuk erdem.cunku biz Turk milleti olarak bir filmi seyrederken ne olursa olsun mutlaka bir elestri, mutlaka basroldekine bir benzetme, mutlaka bir kimlik tahmini yapmak zorundayiz.
neden sadece bir film oldugunu dusunemiyoruz? amerikan filmide olsa, rus filmide olsa Turk filmide olsa sonucta bir film.biz bunu boyle gorursek abdnin hollywoodu kullanarak yaratmaya calistigi kamuoyu olusamaz.
unutmayin sadece bir film!
Bu DaGLar BiZiMDiR FeRMaN GeReKMeZ;
TÜRKÜN oLDuGu YeRe çakallar GİREMEZ!!!®

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 06 Şub 2006, 22:32

İnsanın doğasında vardır kendi düşüncelerini başkasına kabul ettirme isteği. Bu filmide bir insan yapmış. Uzaylı değil.

Filmi film niteliği taşadığını düşünerek izlemek ve eleştirmek ne demektir? Film zaten sadece sanatsal yönü ile (oyunculuk, çekim, film müzikleri) değil işlediği konuyla da (senaryo) eleştirilir. Bunu bilmek için profosyonel sinema eleştirmeni olmaya gerek yok, hayatta bir tane sinema eleştirisi okumuş olmak yeterli.

Ayrıca milyonlar filmin konusundan etkileniyorsa benim bu filmin sadece oyunculuk, çekim, film müzikleri gibi bölümlerini izlemem saçma olmaz mı? Etkilenmemek insan doğasına aykırıdır. İzlediğim filmlerden, haberlerden etkilenmedim diyen varsa bilin ki yalan söylüyordur ya da kendisini kandırıyordur. İnsanların daha önce gazete ve afişlerle beyni yıkanıyordu, zamanımızda ise TV, Sinema ve İnternet ile..

"Unutmayin sadece bir film!" diyenler neden Ermenilerin Türklerle ilgili filmlerine kızıyorlar o zaman?

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 07 Şub 2006, 22:44

ermeniler dunyayi inandirmislar.hala propaganda yapmaya calisiyorlar.onlarinki filmden cok provake.biz amerikan karsiti bir provake yapmaya calismiyoruz.bizde herkes zaten amerikanin ne yaptigini goruyor ve amerikan dusmanligi var.bunun icin herhangi bir filmin katkisi oldugunu sanmiyorum.
halkimizda bunu bir film olarak gorurse , filmi sadece sanatsal yönü ile oyunculuk, çekim, film müzikleri elestirebilir.senaryo gercege uygun mu degilmi konusulacaksa eger ilk once matrixi yada herhangi bir filmi konusalim.senaryonun neyini elestirecegiz? gercege yakinligi ise eger haklisin.ama bir filmin gercege yakinligini tartismak sacmalik degil mi?
etkilenmek tamam.ama filme inanmak? filmin gercekligini kabul etmek sacma.ben galiba kendimi yanlis ifade etmisim.ozur diliyorum.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 09 Şub 2006, 10:10

ABD'nin Irak'da ki ordularının komutanı Orgeneral, Kurtlar Vadisi filmini kastederek Gerçekler ile kurgu birbirinden ayrılmalı demiş aynı BOZKURT 'un söylediği gibi.
Ama filme inanmak? Filmin gercekligini kabul etmek sacma.
demiş BOZKURT.

Türkiye'de Polat ALEMDAR 'ı kendine idol alan onun gibi davranan insanların çokluğundan haberiniz yok heralde? Kurtlar Vadisi izledikten sonra katliam yapan insan olduğundan, Kurtlar Vadisi kahramanlarından Çakır'ın ölümünden sonra cenaze namazı kılan, maçlardan önce saygı duruşunda duran, gazetelere tam sayfa acı kaybımız diye ilan veren insanların çokluğunun farkında değilsiniz heralde. Bunlar aşırı derecede etkilenenler birde orta derece ve az derece etkilenenler var. Etkilenmeyenler ise parmakla gösterilecek kadar azdır.

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 09 Şub 2006, 13:16

puahahaha erkin kopardin beni ha.unutmustum ben boyle olaylar yasadigimizi.

yazacak baska birsey bulamiyorum.milletimiz ben ne kadar inkar etsemde bu olaya sekil a1 de gorundugu gibi kendini fazlasiyla kaptirmis.
ama sonucta bir film...

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 09 Şub 2006, 22:21

Resim
İşte milletimizin ne kadar etkilendiğinin bir kanıtı. Asker fotoğrafları bile değişmiş.

Talihsiz açıklamalar:
Bülent Arınç: Tek kelimeyle muhteşem. Eşimle beraber nefes almadan izledik.

Ali Coşkun: Türk Sineması’nda hakikaten tarihe geçecek bir film. Allah Türkleri korusun.

Emine Erdoğan: Çok heyecanlıyım şu an; çok güzeldi gerçekten. Tebrik ediyorum çocukları onlarla gurur duydum.

-------------------------------------------------------------------------------------

Dediğim gibi millet filmden çok etkilenmiş bir şekilde sinemadan çıktı. Onlar için artık çuval olayının intikamı alınmıştı...

Biz ancak böyle intikam alırız diye üzüldüm. Ne yalan söyleyeyim.

Film hakkındaki bazı köşe yazıları:

Kurtlar Vadisi-Irak: Dizisi tamam sıra filminde
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=177544

'Kurtlar Vadisi Irak' seyircisinin ayakkabı tercihi
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=177883
En son Erkin tarafından 10 Şub 2006, 00:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
S_T_A_L_I_N
RADYO.RUSYADAYIZ.biz
RADYO.RUSYADAYIZ.biz
İletişim:

Mesajgönderen S_T_A_L_I_N » 09 Şub 2006, 23:43

Vay bee asker fotograflarida degismis ha sonunda..Ya milletimiz neden bukadar etkileniyo?anliyamiyorum..Yarin boyle bir film daha ciksin milletimiz yine etkilenir..Aslinda su anda gosterilen tekrarlarin bile kalkmasi lazim diye dusunuyorum!

cerenthestrange
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen cerenthestrange » 12 Şub 2006, 14:26

filmi izledim ve 4 silahşörün koskoca ırak'ı yerle bir edişlerini komik buldum.o kadar top tüfek tank hiç kar etmedi bizimkiler sapasağlam çıktılar işin içinden.......ama iyi olan şey filmin amerikan karşıtı olması çünkü dünyada maerikan şarşıtı film sayılı........filmde geçen konuşmalar gerçekçiydi.....politik meseleleri kastediyiyorum.......kanlı vahşet sahneleri de iyi olmuş amerikan nefretim kabardı........

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 14 Şub 2006, 03:55

Kuzay Irak 'ta görev yapmış emekli bir General ve bir Binbaşı SABAH gazetesine şu açıklamayı yapmışlar, okudum sizinle paylaşayım:

Film TSK 'yı en az çuval olayı kadar rencide etmiştir.

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 14 Şub 2006, 09:32

neden rencide etmis olabilirki TSKyi? ben izlemedim ama TSKya ters olan irsey yok galiba...
tek tartisilan askerin intihar etmesinin dogru olup olmadigiydi...

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 14 Şub 2006, 18:28

Filmde ABD 'li askerler Sülemaniye'deki Türk askerlerinin karargahına geldiğinde Türk komutan Ankara'yı arıyor ve ABD lilere kayşı koymak için izin istiyor. Ankara'da ki komutan izin vermiyor. Bundan olabilir.

2nci ise söz ettiğim General ve Binbaışı gazetede şöyle diyorlar: Derin devletin Ordunun intikamını alması...

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 15 Şub 2006, 08:34

derin devletin icinde orduda yer almiyormu zaten?
ayrica olay gerceklestiginde haberlerdede ayni seyi soylediler...ve ankaranin cok kan dokulecegi ve savas tehlikesi oldugundan (ki zaten oyle bir cuval gecirme olayini eminimki tahmin etmiyorlardi etselerdi ne pahasina olursa olsun orada ne amerikan nede kurd askeri hayatta kalirdi) kabul etmemislerdi.en azindan bize anlatilan buydu...
bu arada fragmanda "komutanim 100 amerikan askeri 60 yerel askerin yarisini oldurecek kadar gucumuz var.olmek icin emrinizi bekliyorum komutanim" diyor oradaki asker.bu sahne beni cok duygulandiriyor.tuylerim diken diken oluyor...

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 15 Şub 2006, 09:05

Ama olay gerçekte bu şekilde gerçekleşmemiş. Olay anında Türk kuvvetlerinin komutanı olan Binbaşı isimini vermeden basına demeç vermiştir. Orada hepimiz şehit olurduk ama 50-60 tanesinide beraberimizde götürürdük bu olabilirdi ve benim tek bir emrime bakardı ama öldükten sonra terrorist olarak anılmak istemedik. Çünkü böyle bir şey olsaydı Batı medyası bizi dünyaya öyle gösterirdi demişti.

Zaten kapıyı kırıp içeri girmiş Amerikan askeri. Bu durumda nasıl uydu telefonu ile Ankara aranıp ölmek için emrinizi bekliyorum komutanım denilebilinirdi ki...

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 15 Şub 2006, 09:35

edindigim bir bilgiye gore o karargahin alti patlayicilarla doluymus.en kotu ihtimalle onlari patlatmayi dusunmusler.bunu bir sohbet sirasinda Genelkurmaydan yusek rutbeli bir subay soyluyor.
Binbasi dogru soylemis.orada kolay olan catismak ve kahramanca olmekti ancak Binbasi tam bir kahraman gibi davranip kendisinden sonra olacaklari dusunup ulkede kendi uzerinde kurulacak baskiyi goze alip teslim olmustur.Helal olsun komutanim...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir