Kurtlar Vadisi ve izleyici kitlesi

Rusya'da kültür&sanat, sergiler, konserler ve aktiviteler
Kullanıcı avatarı
S_T_A_L_I_N
RADYO.RUSYADAYIZ.biz
RADYO.RUSYADAYIZ.biz
İletişim:

Mesajgönderen S_T_A_L_I_N » 18 Şub 2006, 01:44

‘Kurtlar’ rekora doymuyor

Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, başrollerini Necati Şaşmaz ve Billy Zane’in paylaştığı ‘Kurtlar Vadisi - Irak’ filmine sinemaseverler ülke çapında büyük ilgi gösterdi. Filmi ilk haftada yaklaşık 2 milyon kişi izledi.
Resim

Kenda Film’den alınan bilgiye göre, beğenilen televizyon dizisinin beyazperdedeki devamı niteliğindeki filmi, vizyona girdiği ilk gün 371 bin 705 bilet kesildi.

Geçtiğimiz hafta vizyona giren film, ilk haftada yalnız İstanbul’da 581 bin kişi tarafından izlendi. Film, Türkiye çapında 1 milyon 925 bin 401 izleyici sayısına ulaştı.

Kullanıcı avatarı
tarçın
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesajgönderen tarçın » 21 Şub 2006, 02:46

Polat, askerin gözüne giremedi

ABD'den Avrupa'ya büyük yankı uyandıran Kurtlar Vadisi Irak filmini Genelkurmay'ın komuta kademesi henüz izlememiş. Bir silahla 100 ABD askerinin işini bitiren Polat Alemdar 'çok sanal' bulunmuş olmalı

"Kurtlar Vadisi-Irak" filmi diplomatik, sosyolojik ve siyasi sonuçları ile hem ulusal hem de uluslararası bir meseleye dönüşmeye başlayınca, Ankara'daki yüksek siyaset ve devlet ricalinin gündemine, ilgi ve de kapsama alanına yerleşiverdi birden. Böyle giderse, bakarsınız, iç ve dış güvenlik ortamına dönük etkileri ve tehdit değerlendirmeleri açısından serpintileri itibarıyla Milli Güvenlik Kurulu'nda bile ele alınabilir çok yakında.

Çetele tutuluyor
Film için, bir süredir Ankara'da "izleyenler-izlemeyenler" çetelesi tutuluyor. Filmi henüz izlemeyenlerin başında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer geliyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da izlemeyenlerden. Ülkücü gençlerin gruplar halinde akın akın sinemalara doluşup seyrettiği filmi, gelin görün ki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de izlememiş. Devlet Bey de Polat'a mesafeli bakanlar cephesinde.
İzleyenler safının başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Başbakan için özel gösterim bile yapıldı. Eşi Emine Erdoğan filmin Ankara galasındaydı ve "Çok heyecanlıyım, çocuklarla gurur duydum" diyerek yanında oturduğu Polat'ı sahipleniverdi.
Eşi Münevver Arınç'la birlikte galaya giden TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Tek kelimeyle muhteşem. Nefes almadan izledik" dedi.

ABD'den anında tepki
Emine Erdoğan ile Arınç'a Beyaz Saray'dan tepki gecikmedi: "Türkleri aşağılayan bir filmin galasına First Lady'nin ya da Temsilciler Meclisi Başkanı'nın gittiğini düşünebiliyor musunuz?"
AKP'nin milliyetçi kanadının önde gelen ismi Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen zaten İstanbul'daki galada hükümeti temsil etmişti. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da "Hakikaten tarihi bir film" dedikten sonra kendisini tutamadı ve sözlerini "Allah Türkleri korusun..." diye bitirdi.

Çelişkiyi Ağar yakaladı
AKP dönemindeki bir skandaldan esinlenen filme iktidar yetkililerinin övgülü yaklaşımındaki çelişkiyi de filmi izleyenlerden biri olan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar yakaladı:
"Benim garibime giden, (filme konu olan) bütün bu gelişmeler içinde siyasi sorumluluğu olan bizdeki hükümet çevrelerinin filmi beğenmeleridir."
Peki, "4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de Türk askerlerinin başlarına Amerikan askerlerince çuval geçirilmesi" olayının tam merkezinde bulunanların, yani askerlerin filme tepkileri ne oldu? Genelkurmay Karargâhı'nda yorumlar nasıl?
Ankara Büromuzun tespitlerine göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök dahil, komuta kademesi filmi henüz izlememiş. Kurtlar Vadisi Irak'ın yapımcı ve yönetmeninin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yaptıkları "özel gösterim" jestini Genelkurmay Karargâhı'ndan esirgedikleri anlaşılıyor. Tabii, filmin Genelkurmay'ı eleştiren çizgisi nedeniyle yapımcıların böyle bir davetten çekindikleri de tahmin edilebilir.
Komutanlar gitmese de filmi izleyen karargâhtan subayların üst kademelere "analitik aktarımlar"da bulunduklarını tahmin etmek güç değil. Komuta kademesi, bu aktarımlar ve medyada yazılanlar ışığında, filmin "gerçeklerle çok da örtüşmediğini" düşünüyor. Askerlerin dikkatini çeken noktalardan bazıları şöyle sıralanıyor:

Gerçekçi bulunmayanlar

Süleymaniye'de ABD askerlerinin baskınının temsil edildiği bölümde, Türk subayı rolündeki kişi Ankara'daki yetkililerle telefonla görüşürken "Hepsini öldürebiliriz, ölmeye de hazırız. Emirlerinizi bekliyoruz" diye tekmil veriyor. Ancak karşıdan hiçbir talimat gelmiyor. Gerçekte böyle bir şey söz konusu değil. Ayrıca Türk askeri, özellikle böyle kritik görevlerde ne yapması gerektiğini bilir, ona göre eğitilmiştir.
Filmin genel örgüsüne sinen ve bir bölümde de ayrıca işlenen zikir görüntüleri ile tarikat şeyhlerinin öne çıkarıldığı sahneler, kaşların kalkmasına yol açmış. (Not: bilindiği gibi Genelkurmay tarikat görüntülerinden hoşlanmaz).
Filmde Atatürk'ün fotoğrafı bir kez dahi görünmüyor. Buna karargâh sahneleri de dahil. (Bir çizik daha).
Sonuçta, "Kurtlar Vadisi-Irak" filminin Türkiye'nin dört bir yanında estirdiği fırtınanın Genelkurmay Karargâhı'na ulaşmadığı açık. Öyle ya da böyle, bir silahla 100 ABD askerinin işini bitiren Polat Alemdar, askerin gözüne girememiş görünüyor. Belli ki "çok sanal" bulunmuş.

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 21 Şub 2006, 11:13

iste balik bastan kokmus yine.ya kardesim kimse bu filme sadece bir film olarak bakamaz mi? hadi o millet meclisindekilere diyecek pek biseyim yok sonucta egitim duzeyleri belli.Genelkurmay nasil boyle bisey yapar anlamiyorum.film elestirmenliginemi baslamislar? alti ustu bir film diye gormek lazim.hadi birakin onu.
polat alemdar TSK tarafindan yetistirilmis bir Ozel Kuvvetler askeri.bir cok opsiyonla donatilmis (termonator gibi :D). ne guzel iste TSKnin yetistirdigi bir asker abdnin o cok donanimli ancak ruhsuz askerlerini olduruyor.gurur duymak lazim.sonucta polat alemdar pesmerge degil bizim Askerimiz.neden bu kadar elestiriliyor.amerikan filmlerini bile (bkz: superman,terminator,yada amerikalilarin o muhtesem :!: askerlerinin filmleri) bu kadar assagilamiyor kimse.
en sonunda benide alet ettiniz bu gerceklik hikayesine :)
Bu DaGLar BiZiMDiR FeRMaN GeReKMeZ;
TÜRKÜN oLDuGu YeRe çakallar GİREMEZ!!!®

Kullanıcı avatarı
tarçın
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesajgönderen tarçın » 21 Şub 2006, 13:16

Aslında filmi seyretmeden yorum yapmak istemiyorum ancak önyargılı olduğumu(iyi değil tebi ama film hakkında o kadar çok eleştri okudum ki önyargı oluştu ne yazık ki) belirtmek istiyorum. Yine de Seyretmeden iyi ya da kötü bir yorumda bulunmayacağım. Sadece Bozkurt örnek olarak verdiğin Süperman ve Terminatör kült sayılan filmlerdir ve Kurtlar Vadisi Irak ile aynı satatüye koyamazsın çünkü onlar bilimkurgu-fantastik,Kurtlar Vadisi Irak ise macera,aksiyon,dram... Eğer illa ki karşılaştırma yapacaksan bu konuda mesela bir spy game(yçn:tony scott, oy:brad pitt,robert redford), the devils own(yön: alan j pakula oy: harrison ford) gibi filmlerle karşılaştırabilirsin ki ben ce bu filmlerin yanına bile yaklaşamaz. Kurtlar Vadisini aşağılamak için yazmıyorum dediğim gibi daha seyretmedim ancak en azından aynı kategoride çok mükemmel filmler olduğunu unutmamak gerekir. Filmi izleyeceğim, umarım önyargılarım haklı çıkmaz ve beni utandırır.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 21 Şub 2006, 20:30

Filmde Atatürk'ün fotoğrafı bir kez dahi görünmüyor. Buna karargâh sahneleri de dahil. (Bir çizik daha).
Bu yazı nereden alınmış bilmiyorum ama yazan kişi hata yapmış. Ben filmleri çok dikkatli izlerim. Özellikle bu filmi çok dikkatli izledim. Bir sahnede Süleymaniye'de ki Türk Özel Birliklerinin karargahında komutanın odasına Atatürk portresi görünüyor.

http://www.kurtlarvadisiirak.com/ adresine girip hafif bir inceleme yaparsanız, başolde olmayan oyuncuların, kameramamnların, ışıkçıların, efektcilerin, bomba uzmanlarının hepsinin Amerika'lı olduğunu göreceksiniz. Filmin bu kadar pahalıya mal olmasının sebebi bu.

Bozkurt bu sadece film demiş...

Bozkurt 'a Beyaz Saray 'ın açıklaması ile cevap veriyorum.
"Türkleri aşağılayan bir filmin galasına First Lady'nin ya da Temsilciler Meclisi Başkanı'nın gittiğini düşünebiliyor musunuz?"
Böyle olduğundada Türkleri aşağılayan bir film için sadece film deyip geçecekmiydik?

Emine Erdoğan, Arınç ve Bakan Coşkun 'nun abuk sabuk açıklamaları gerçekten sinirimi bozdu. Ağar 'ın da yakaladığı şeyi bende yakalamıştım. Çuval olayı olurken hükümette siz yokmuydunuz, siz sorumlu değilmiydiniz bunlardan?

Örneğin sadece bir "karikatür" neredeyse Samuel Huntington 'ın Medeniyetler Çatışması teorisinin doğruluğunu bize gösterecekti hala da gösterilebilir olaylar bitmiş değil.
http://RUSYADAYIZ.biz
Genç ve hep genç kalanların RUSYA PORTALI

Kullanıcı avatarı
S_T_A_L_I_N
RADYO.RUSYADAYIZ.biz
RADYO.RUSYADAYIZ.biz
İletişim:

Mesajgönderen S_T_A_L_I_N » 14 Mar 2006, 01:49

Zor Vadi
Kurtlar Vadisi Irak filmini izlemek zordur neden mi?

* Komik bir sahnede kazara gülerseniz yan taraftaki ağır ağbiler arıza çıkarır, bir yerlerinizde arıza bırakabilir.

* Sık sık milletin cep telefonları 'cendere' melodisiyle çalacağı için konsantrasyonunuzu yitirirsiniz.

* Polat'ın ve ekibinin öldürdüğü her Amerikalı askerden sonra film alkışlarla kesileceği için filmin hikayesini kaçırırsınız.

* Tespih sallama şakırtısından filmdeki sesleri konuşmaları anlayamazsınız.

* Zar zor bilet bulursunuz ama yerinizde bir bıçkının oturduğunu görürsünüz. Sizin de onu oradan kaldırmaya maçanız yetmez. Salonda başka yer de yoktur. Merdivenlerde, tabure tepelerinde filmi bölük pörçük seyreder, kafanızın içinde bir daha montaj yapmaya kalkarsınız.

* "Patlamış mısır yerken hışırdadın, Polat'ın ne dediğini anlayamadım" diye biri kafanıza silah dayayabilir, hatta sıkabilir.

* Önünüze oturan uzan boyludan "arkadaşım azıcık kayarsan ben de filmi izleyebilirim" şeklinde ricalarda bulunamazsınız. Zira o uzun boylu kaymadığı gibi sizin hayatınız kayabilir. Filmi seyredemezsiniz ama hayatınız film şeridi gibi gözünüzün önünden geçebilir. Çaresiz onu seyredersiniz.

* Filmin orta yerinde sıkıştınız diyelim. Olur ya. Medeni ihtiyaç! Ama öyle hadi çıkayım deyince çıkamazsınız. "Nereye ulan? Beğenmedin mi yoksa Polat abimizin filmini?" şeklindeki sorulara cevap verirken ya da veremezken altınıza kaçırabilirsiniz.

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 14 Mar 2006, 08:42

o filme gidenler hep boyle tiplerse ya gitmessin yada sende oylesindir yada en azindan oyle gorunmek zorunda kalacaksin hayatinin film seridini izlemek istemiyorsan.cok abartiyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 14 Mar 2006, 14:11

Filmin izleyici kitlesi bu. Abartı yok. Filmin vizyona girdiği ilk günlerde gitmiştim ve karşılaştığım manzara buydu. Filme giden herhangibi birine sorun anlatsın.

Bu arada noldu filmin Moskova'da vizyona girmesi olayı? Sanırım Moskova'da istedikleri izleyici kitlesi olmadığını anlayınca vazeçtiler :)

BOZKURT
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesajgönderen BOZKURT » 14 Mar 2006, 20:30

hayir girecek ama daha sonra.burda duvara karsi,kebap connection filmleride daha sonra gosterime girmisti.buyuk bir merakla bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
cemy@moscow
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
İletişim:

Mesajgönderen cemy@moscow » 15 Mar 2006, 00:26

Bende girecek gozuyle bakiyorum cunku ruslarda merak ediyor,haberlerde dahi bahsedildi bu filimden birde rus forumlarinda bile konusuluyor bu konu bir ornek
"Блин, где ж этот фильм взять то?"
:)
Tesadufler ve mucizeler' olmak icin vardir...
Resim

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 15 Mar 2006, 01:45

hi5 de bir kaç Rusun infosunda Kurtlar Vadisi Iraq gördüm. Rusların merak ettiği belli.. Zaten bende meraktan gitmiştim ama hayal kırıklığına uğradım.

Kullanıcı avatarı
cemy@moscow
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
İletişim:

Mesajgönderen cemy@moscow » 15 Mar 2006, 12:47

hosuna gitmeyisinin sebebi nedir erkin?bende bu filmi cok merak ediyorum o yuzden soruyorum.
Tesadufler ve mucizeler' olmak icin vardir...
Resim

Kullanıcı avatarı
tarçın
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesajgönderen tarçın » 15 Mar 2006, 14:44

aslında dizisini de seyretmeyen biri olarak ben de çok merak etmiştim filmi ancak hakkında öyle çok eleştri okudum ki hevesim kalmadı... gerçi çok önyargılı izleyecektim zaten ama... yine de izlemekte yarar var diye düşünüyorum yine en iyi eleştri insanın kendi yaptığıdır :roll:

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 16 Mar 2006, 01:19

konunun en başında çok detaylı bir eleştirm var zaten. okuyabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
tarçın
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesajgönderen tarçın » 16 Mar 2006, 08:50

Erkin yazdı:konunun en başında çok detaylı bir eleştirm var zaten. okuyabilirsiniz.
okudum Erkin...Bu arada hemen hemen bütün sinema sitelerindeki eleştrileri de okudum, seyreden arkadaşları da dinledim... Şimdi bu yüzden izleyesim kalmadı çünkü birbirinden farklı o kadar çok eleştri var ki. Kimisi yerin dibine batırmış, kimisi göklere sığdıramamış. Hayır insandan insana fark eder tabi zevk diyeceksiniz de bu kadar da farklı olmaz ki yorumlar... şuna karar verdim filmi izlemeden önce yorumları okumamak lazım çünkü Münih'i de izlemeden önce birçok yorumunu okudum ve çok büyük beklentilerle seyrettim. O kadar da değilmiş... Bir de Kurtlar Vadisi Türkiye'de oynamaya başlayalı çok oluyor, hemen hemen herkes izledi, hatta bazıları 2-3 defa izledi :? Aradan zaman geçti, filmin ilk günlerdeki bomba etkisi geçmeye başladı. Bu sefer de hevesi olmuyor insanın...Vcd si bari çıkmış olsa da Türkiye'den getirtsek çünkü anladığım kadarıyla buraya gelmesi daha uzun süreceğe benziyor...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir