Saint Petersburg Devlet Universitesi - Önerileriniz?

Kreşler, Okullar, Üniversiteler. Rusya'da eğitim konusunda kafanıza takılan herşey.
Darkrad
Yeni Üye
Yeni Üye

Saint Petersburg Devlet Universitesi - Önerileriniz?

Mesajgönderen Darkrad » 10 Haz 2011, 17:56

Seneye bu üniversiteye kaydolmayı düşünüyorum. İlk sene dil öğreneceğim. Yurtta kalacağım. Mimarlık veyahut inşaat mühendisliği düşünüyorum(sivil mühendislik olarak geçiyor heralde).

İngilizcem var sayılır. Konuşmada problemlerim olabiliyor ama sakin bir kafayla rahatça yazabiliyorum veyahut yabancı dizileri genellikle altyazısız izlediğimde anlayabiliyorum çok hızlı veya bariz farklı aksanlı konuşmadıkları müddetçe.

Oradaki ortamın nasıl olacağına dair pek bir fikrim yok açıkcası, forumda şuan o üniversitede okumakta olan kişiler var mı bunu merak ediyorum. Eğer varsa önerebileceğiniz şeyler var mıdır? Veyahut bilmem gereken hususlar detaylar vs. vs. ?

Milliyetçi gruplar çok fazla var mıdır? Rusçamı geliştirmeye yarayacak program veya site tarzı olanaklar var mı varsa neler gibi. Veya halkın genel olarak Türklere bakış açısı nasıl ? Bilgi verirseniz sevirinim.

İyi günler,

cankurt07
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: Saint Petersburg Devlet Universitesi - Önerileriniz?

Mesajgönderen cankurt07 » 10 Haz 2011, 18:09

İlk sene Rusça ders alacağının için dil konusunda problem yaşayacağını düşünmüyorum uzun periyotta.

Ben 3 senedir St.Petersburg da yaşıyorum kötü bir olayla karşılaşmadım milliyetci kesimden. Tabi bilmediğin sokak larda gezersen her yerde olduğu gibi kötü süprizlerle karşılaşabilirsin. Ama ben bu güne kadar bir kötü olayla karşılaşmadım. Rossetta stone diye bir dil programı var benim bildiğim en gelişmiş ve en etkili program. Programı indir 3 adette Rusça dil paketi var. Zaten o 3 cd yi bitirmen yaklaşık 4-6 ay sürer belki daha fazla.
NE İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEYEN , HİM BİR ZAMAN MUTLU OLAMAZ!

Meteor98
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Meteor98 » 28 Haz 2011, 12:43

sevgili cankurt, ben türkiyede kamuda çalışan bir mühendisim. Bu yıl bir burs başvurusu geldi ve bende başvurdum. sana oradaki hayat hakkında bir kaç sorum olacak. eğer yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

1- Evliyim ve çocuğum var. dolayısı ile "malookhitinsky prospect 98 adresindeki hidrometeoroloji üniversitesine yakın yerlerde ailemle yaşabileceğim 2 odalı bir daire/ev kirası yaklaşık olarak nekardır?
2- genel gıda giderleri nasıldır._? genel olarak 3 kişilik bir aileyiz ve orada geçinmek için aylık nekadar masrafımız olur. kaba taslak bir fikir verirseniz çok memnun olurum.
saygılar.

cankurt07
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen cankurt07 » 04 Ağu 2011, 23:59

Yaklaşık merkez dairelerin fiyatları 18 bin ruble. 2 odalı dairelerin fiyatları 22 bin civarı başlar. 2 ve 3 odalı daireler arasında fiyat farkı çok fazla yoktur. St.Petersburg da 3 odalı daireler fazla tutulmuyor. Sadece Merkezde büyük talep var oda günlük kiraya verebilmek için. Aylık giderini bilemeyeceğim ama etle beslenmek daha ekonomik diye düşünüyorum. Özelden pm atarsan iletişim bilgilerini yardımcı olmaya çalışırım.
NE İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEYEN , HİM BİR ZAMAN MUTLU OLAMAZ!

Kullanıcı avatarı
yunusemre
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen yunusemre » 07 Ağu 2011, 07:56

Darkrad yazdı:Seneye bu üniversiteye kaydolmayı düşünüyorum. İlk sene dil öğreneceğim. Yurtta kalacağım. Mimarlık veyahut inşaat mühendisliği düşünüyorum(sivil mühendislik olarak geçiyor heralde).

İngilizcem var sayılır. Konuşmada problemlerim olabiliyor ama sakin bir kafayla rahatça yazabiliyorum veyahut yabancı dizileri genellikle altyazısız izlediğimde anlayabiliyorum çok hızlı veya bariz farklı aksanlı konuşmadıkları müddetçe.

Oradaki ortamın nasıl olacağına dair pek bir fikrim yok açıkcası, forumda şuan o üniversitede okumakta olan kişiler var mı bunu merak ediyorum. Eğer varsa önerebileceğiniz şeyler var mıdır? Veyahut bilmem gereken hususlar detaylar vs. vs. ?

Milliyetçi gruplar çok fazla var mıdır? Rusçamı geliştirmeye yarayacak program veya site tarzı olanaklar var mı varsa neler gibi. Veya halkın genel olarak Türklere bakış açısı nasıl ? Bilgi verirseniz sevirinim.

İyi günler,

Arkadaşım bende 2 yıldır Petersburg'da yaşıyorum ve çok şükür kotu bir durumla karşılaşmadım ırkcılık açısından.Genel olarak Türklere on yargı yoktur fikrimce ancak esmer tenli olduğunuzdan sizi ozbek ya da taciklerle karıştırabilirler.Bu asya kokenlileri genelde pek sevmiyorlar.Burada alkol içilen mekanlardan,çok gec saatlerde tenha mekanlarda ve metro onlerinde bulunmamanız faydanızadır.Burada okuyan bir çok Türk arkadaşımız var.Rusca hususunda ise orta düzeyde grameri ve günlük hayattta meramınızı anlatmanıza yeterli olacak şekilde fiilleri,isimleri,sıfatları ve zarfları oğrenip bolca Rusca kitaplar okumanızı tavsiye ederim.Saygılar.
Maraş harbine katılan bir Fransız Tabip yarbayın bir Türk gazeteciye 1939'da söyledikleri,

Topunuz tüfeğiniz yoktu. Fakat derme çatma kuvvetlerden teşkil ettiğiniz kıtalar ve şehrin ahalisi, dünyanın en muntazam silahlı ve galip ordusuna, bize karşı koydular. Kolsuz yaralıların, silahlarının namlularını dişleri ile sıktıklarını, kadınlarınızın omuzlarında cephane taşıdıklarını gördüm.

Kullanıcı avatarı
yunusemre
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesajgönderen yunusemre » 07 Ağu 2011, 08:02

Meteor98 yazdı:sevgili cankurt, ben türkiyede kamuda çalışan bir mühendisim. Bu yıl bir burs başvurusu geldi ve bende başvurdum. sana oradaki hayat hakkında bir kaç sorum olacak. eğer yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

1- Evliyim ve çocuğum var. dolayısı ile "malookhitinsky prospect 98 adresindeki hidrometeoroloji üniversitesine yakın yerlerde ailemle yaşabileceğim 2 odalı bir daire/ev kirası yaklaşık olarak nekardır?
2- genel gıda giderleri nasıldır._? genel olarak 3 kişilik bir aileyiz ve orada geçinmek için aylık nekadar masrafımız olur. kaba taslak bir fikir verirseniz çok memnun olurum.
saygılar.

Şehir merkezlerinde ev kiraları her yerde olduğu gibi Rusaya'dada pahalıdır.Ozelliklede 2 odalı evler.Fikrimce aylık kiralar en düşük 25000 rubleden başlar yukarıya doğru.Beslenme ve diğer masraflarınız için ise en ekonomik aylık 10-15 bin ruble diyebilirim.Bu daha çok sizinle ilgili.Tabi okul masraflarınız ve çıkacak diğer masraflarıda gozetmeniz lazım.Saygılar.
Maraş harbine katılan bir Fransız Tabip yarbayın bir Türk gazeteciye 1939'da söyledikleri,

Topunuz tüfeğiniz yoktu. Fakat derme çatma kuvvetlerden teşkil ettiğiniz kıtalar ve şehrin ahalisi, dünyanın en muntazam silahlı ve galip ordusuna, bize karşı koydular. Kolsuz yaralıların, silahlarının namlularını dişleri ile sıktıklarını, kadınlarınızın omuzlarında cephane taşıdıklarını gördüm.

Darkrad
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen Darkrad » 24 Kas 2011, 13:19

Geç oldu ama yazayım cevap, Saint Peterburg State Polytechnical University'e girdim. Teşekkürler.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir