Saratov Devlet Üniversitesi 'nde Ogrenim Gormek Isteyenler

Kreşler, Okullar, Üniversiteler. Rusya'da eğitim konusunda kafanıza takılan herşey.
Kullanıcı avatarı
urkus88
Yeni Üye
Yeni Üye

Saratov Devlet Üniversitesi 'nde Ogrenim Gormek Isteyenler

Mesajgönderen urkus88 » 06 Ara 2007, 19:56

Merhabalar Saratov devlet universitesinde ogrenim gormekteyim. Saratovda okuyan ve okumak isteyen kisilerle bu kontak dogrultusundan ulasabilriz.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 14 Ara 2007, 01:46

Şehir ve üniversite hakkında bazı temel bilgiler verebilirmisin?

Sen memnun musun? Nasıl gidiyor hayat ve eğitim?
http://RUSYADAYIZ.biz
Genç ve hep genç kalanların RUSYA PORTALI

Kullanıcı avatarı
urkus88
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen urkus88 » 14 Ara 2007, 20:17

oncelikle kendimi tanitmam gerekirse Saratov devlet universitesinde ogrenim gormekteyim. Ayrica Saratovda bulunan Turkdili ve Kultur merkezine bu konularla ilgili yardimda bulunmakayim.

Rusya'nın Avrupa kısmında kalan en büyük vilayetlerden biridir.
Yaklaşık 400 küsür yaşında olan şehir endüstriyel ve kültürel Rusya şehirlerinden biridir.
Saratov Şehri Volga nehri ile içiçedir. Volga nehri şehrin gelişmesindeki en büyük faktördür.
Şehrin volga nehri kıyısında büyük bir limanı vardır.
karlı kışlar ve sıcak, kuru yazlara kadar tanımlanan olumlu ılımlı anakarasal bir iklimi var.
Saratov bölgesinin, Penza, Ulyanovsk, Samara, Orenburg, Volgograd, Voronezh'e sınırları vardır,Saratov eyaletinin İdareyle ilgili merkezi Saratov şehridir. Volga yüksek arazilerinin manzaralı bir kenarında kuruludur.
Şehir, 377.93 km2 bir alanını örter. 1 000 000'üstü civarı bir nüfusu var.Ekstra iki milyon insan, çevredeki alanda yaşar.
Dünyanın ilk kozmonotu ,Uzaya ilk çıkan insan Yuri Gagarin ve Ünlü milyarder ,İngiliz Chealse kulubünün sahibi Roman Abromoviç Saratov doğumludurlar.

Universite ile ilgili konusmak gerekirse 12 kampusu, yurt olanaklari, denklik sorunu bulunmamaktadir. Saratovda okuyan yabanci ogrenciler genellikle tip, ingilizce, teknik bolumler ve gazetecilik bolumunde ogrenim gormektedirler.

1-Saratov Devlet Universitesinde okumak isteyen kisilerin oss barajindan okuyacaklari bolumun 185 barajini gecmesi gerekmektedir.

2- Saratov Devlet Universitesine bagli bulunan, ogrencileri saratovda okuma imkaninda yardimci olan Turk Dil ve Kultur Merkezi direktorleri ile gorusmede bulunmak gerekir.

3-Bu islemler gecildikten sonra pasaport vb. islemler gerceklesir.

4-Ogrenci vizesi ve universiteye ait baska istenilen evraklarin hepsi Turk Dili ve Kultur Merkezi tarafindan yapilmaktadir.

5-Saratov Devlet Universitesinde, Universite oncesi Turk dili ve Kultur Merkezinde 1 yil Rusca hazirlik ogrenimi yapilmaktadir.

6-Ogrenci diplomasi apostili (uluslar arasi gecerlilik belgesi) yapilmasi gerekmektedir.

7-Okuyacak ogrencinin diplomasinin rusca ya cevirisi yapilarak noterden tasdiklenmesi gerekmektedir.

8-Diplomanin asli ve oss sonuc belgesinin asli veya fotokopisi kisinin getirmesi gereken onemli evraklardir.

Sonuc olarak Saratov'da ogrenim gormek cok kolay. Burada sizin icin hazirlanmis bir hayat var. Size sadece derslerinize calismak dusuyor.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 17 Ara 2007, 14:39

Her şeyi Turk dili ve Kultur Merkezi'nde yapıyoruz.. Rusça hazırlık bile..

Her şeyi Türkçe ile hallettikten sonra Rusça nasıl öğrenilecek? Öğrenci biraz zorlanmalı ki Rusça'yı öğrenmek zorunda kalmalı, derdini anlatabilmek için.

Üniversite Türkçe yardım ederse, etrafta bir sürü Türk arkadaş olursa burası Rusça'yı öğrenmek için doğru bir adres olmayabilir. Sizce?

Birde beni bu Saratov Üniversitesi ile ilgili kötü düşünmeme sebep olan Türkçe web siteleri var.

Sitenin içeriği bir üniversiteye yakışmayacak derecede şekilde hazırlanmış. Sanki siteyi sokaktan birisi yapmış gibi! Bunun dışında Saratov ve üniversite ile ilgili bilgiler inanılmaz derece abartılmış.. Mesela 900 000 civarında olan şehir merkezinin nüfusu yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon civarında gösterilmiş. Şehir hakkında bilgi verilirken neredeyse sadece gece klüplerinin resimleri verilmiş ve sitede denmiş ki: Saratov'da kadın nüfus ağırlıktadır. 1 erkeğe 4 kadın oranı vardır. Bu ve bunun gibi bir sürü abuk subuk bilgiler vardı. Ve bu site Saratov Devlet Universitesi'nin resmi sitesindeki Türkçe bölümüne tıklanınca çıkıyordu.

Kullanıcı avatarı
urkus88
Yeni Üye
Yeni Üye

merhabalar

Mesajgönderen urkus88 » 17 Ara 2007, 16:50

Hersey Turk ogretmenler tarafindan halledilmiyor. Burada bi yanlis anlama soz konusu. Derslere rus ogretmenler girmektedir. Bu merkezde sadece turkce degil, Turkiyeden gelen turk ogrencilerde rusca hazirlik gormektedirler. Insanin dili ogrenmesi calismasi ve gayreti ile dogru orantida oldugunu dusunuyorum. kendimden ornek vermem gerekirse kendi aramizda arkadaslarla rusca konusmaya gayret ediyorduk ve bu bize cok sey kazandirdi.

Birde saratovla ilgili malesef cok yalan yanlis haber var. Bunlari bu siteler araciligi ile dogru bir yola getirecegiz umarim.

serbian16
Yeni Üye
Yeni Üye

Re:

Mesajgönderen serbian16 » 16 Oca 2008, 18:37

Erkin yazdı:Her şeyi Turk dili ve Kultur Merkezi'nde yapıyoruz.. Rusça hazırlık bile..

Her şeyi Türkçe ile hallettikten sonra Rusça nasıl öğrenilecek? Öğrenci biraz zorlanmalı ki Rusça'yı öğrenmek zorunda kalmalı, derdini anlatabilmek için.

Üniversite Türkçe yardım ederse, etrafta bir sürü Türk arkadaş olursa burası Rusça'yı öğrenmek için doğru bir adres olmayabilir. Sizce?

Birde beni bu Saratov Üniversitesi ile ilgili kötü düşünmeme sebep olan Türkçe web siteleri var.

Sitenin içeriği bir üniversiteye yakışmayacak derecede şekilde hazırlanmış. Sanki siteyi sokaktan birisi yapmış gibi! Bunun dışında Saratov ve üniversite ile ilgili bilgiler inanılmaz derece abartılmış.. Mesela 900 000 civarında olan şehir merkezinin nüfusu yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon civarında gösterilmiş. Şehir hakkında bilgi verilirken neredeyse sadece gece klüplerinin resimleri verilmiş ve sitede denmiş ki: Saratov'da kadın nüfus ağırlıktadır. 1 erkeğe 4 kadın oranı vardır. Bu ve bunun gibi bir sürü abuk subuk bilgiler vardı. Ve bu site Saratov Devlet Universitesi'nin resmi sitesindeki Türkçe bölümüne tıklanınca çıkıyordu.
Admin arkadasın belirttigi gibi ama ısın bazı farklı yonderıde var;bakınız:
http://en.sgu.ru/academic_programs/depa ... tation.php

UNİVERSİTENIN OFFICIAL SAYFASINDAN İLK PARAGRAF LNKTEN DE OKUYABILIRSINIZ:
The process of application for the official invitation for the foreign citizens usually takes about 1 month (business days) starting from the day when the application is taken to the Department of Interior Affairs of Saratov Oblast.
Acıklamada denen su davetiye hazırlanma suresı yaklasık 1 aydır(iş gunudur)ve tum davetiyeler ıster kambocyalı ol ıster papua yenı gınelı ol Saratov Oblastı Uluslararası Isler Departmanı tarafından hazırlanır.
Daha sonra hazırlanan bu davetiye 5 iş gunu içinde SSU uluslararası departmanında degerlendırılır ve ogrencının admission formda belırledıgı adrese gonderılır.
TUM OGRENCILER BIREYSEL KAYIT YAPABILIR KIMSENIN DANISMANA MANISMANA IHTIYACI YOKTUR.
Saygılar

Kullanıcı avatarı
urkus88
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: Saratov Devlet Üniversitesi 'nde Ogrenim Gormek Isteyenler

Mesajgönderen urkus88 » 16 Oca 2008, 18:42

Evet herkes kendi gelip kaydini yaptirabilir. Danismana ihtiyac yok. Cok guzel soylemissiniz.

BEN DANISMAN DEGILIM.

knyaz_stanislaw
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen knyaz_stanislaw » 23 Oca 2008, 03:12

öncelikle herkese merhaba,bu forumda ilk mesajım :wink: ,

ben turkstudentte de yazan birisiyim.Serbian16 son derece yardımsever ve iyi bir çocuktur. :wink: Urkus88 arkadaşımız yanlış anlaşılıyor.ama yanlış anlayan arkadaşlar da haksız sayılmaz.Mesela türkçe sayfada ;

Kadın nüfus fazla
1 erkeğe 4 kadın düşüyor
Gece klüpleri resimleri vb.

şeyler hiç de iç açıcı değil bence...sonuçta insanlar eğitimin peşinde..amaç eğlenmek bile olsa ne zaman kadar eğlenebiliriz ki?Farzedin ki St.Petersburg State de okuyorsunuz,aileniz size her ay tıkır 1000 dolar yolluyor,okul rahat,kızlar süper,para bol :lol: :lol: :lol: ama ne zamana kadar???? Kusura bakmayın ama en kral zengin aileler bile çocuğunu rusyada kaybetmek istemez.bunu söylüyorum çünkü elimde bir bilgi var: Rudn Üniversitesi hazırlık bölümüne kayıt olan 17 Türk öğrenciden yalnızca 4 ü şu an eğitimine devam ediyor.o 4 arkadaş da bu sene atlatsa bile,önümüzdeki senelerde ya şehir değiştirecek ya da Moskovada eğitimine devam edecek.

Bir de arkadaş Saratovda okumak için 185 şartı koşmuş.öyle birşey yok.Yaroslavl State Uni den Vladivostok Uni ye kadar kimse sana Öss belgesi sormaz.Öss belgesini Moskova eğitim müşaviri sorar askerlik tecil için :P ama şu var:mezuniyetten sonra denklik sorunu olmaması için öğrencinin istediği bölümde 185 barajını aşması lazım.

Neyse daha da uzatmayayım..herkese başarılar..diğer arkadaşların soruları cevapsız kalmış..onları cevaplamaya çalışıcam ;)

not: site güzel ama avatar ekleyemiyorum :roll:
Знаешь ли ты любовь рыб, они не могут дотронуться до др друга, а всегда чуствуют любовь в своих сердцах. И я щас не могу дотронуться до тебя, потому что ты всегда в сердце моём.

Kullanıcı avatarı
urkus88
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen urkus88 » 23 Oca 2008, 22:56

Merhabalar;

Evet Serbian16 arkadasimiz gercekten cok iyi niyetli birisi. Kendisinin sonunda beni anlamasi cok guzel. Bu yuzden artik yanlis anlasilma soz konusu degil.

Oncelikle
Kadın nüfus fazla
1 erkeğe 4 kadın düşüyor
Gece klüpleri resimleri vb.
Bu yazillarin kimin yazdigi ile ilgili bir bilgim yok. Sitelerde yalan yanlis yazilmis. Bunu duzeltmekte bize dusuyor. Insanlarin gece kulupleri vb yerlere takilmalari sonucu Saratovda da cogu kisi 1-2 sene sonra not dusuklugu sebebi ile okuldan atildigina sahit olduk. Insanlarin herseyi dozunda ayarlamalari gerekmektedir.

Bir baska konuda, 185 baraji. Saratov Devlet Universitesinin 185 baraji gecmesi sart derken, biz saten Moskova Egitim Musavirliginin Askerlik tecili ve Denklik kabulu icin istiyoruz.

knyaz_stanislaw arkadasima tesekkur ediyorum. Guzel konulara degindigi icin.

Iyi gunler.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 25 Oca 2008, 21:42

not: site güzel ama avatar ekleyemiyorum
Teşekkürler. Haklısınız avatarlarla ilgili sorun var ve düzeltilecek.

Urkus demiş ki:
Bu yazillarin kimin yazdigi ile ilgili bir bilgim yok. Sitelerde yalan yanlis yazilmis. Bunu duzeltmekte bize dusuyor.
Bu yazılar nerede çıkıyordu biliyormusunuz? Saratov Devlet Universitesi'nin resmi web stesindeki Türkçe (Türk Bayrağı) na tıklayınca açılan sayfada çıkıyordu. Ama şu anda kaldırılmış.

Bunları yazan şahsın ismi Emrah Hakan AGAN. Herkesi bu isme karşı dikkatli olmaya çağırıyorum.. Aynı kişi şimdi de Voronej Universitesi üzerinde bir şeyler yapmaya çalışıyor: http://www.vsu-turkey.com/

Henüz resmi siteden link almamış ama alacakmış ileride. Tabii Voronej Devlet Uni 'yi kandirabilirse. Saratov Devlet Uni zamaninda bu adama guvenip nasil resmi sitelerine bu adamin içeriğini eklemiş. Şaşmıştım. Ama sonunda kaldırmışlar Saratov Devlet Uni 'nin resmi web sayfasından. Bu uyanık arkadaş şimdilerde Voronej Devlet Uni üzerine çalışıyor anlaşılan. DİKKAT !!

Kullanıcı avatarı
urkus88
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen urkus88 » 26 Oca 2008, 18:31

evet ben bu ismi taniyorum. Bu kisi kendini internette Rusya Federasyonu Devlet Universiteleri Turkiye Sorumlusu olarak tanitiyor. Ve boyle bir bilgi hicbir arsivde kayitli degil. Saratov Devlet Universitesi hakkinda yazdigi yazilarla ilgili bir bilgim yoktu. Bununla ilgili Saratov Devlet Universitesine bilgi verilecektir. Paylasiminiz icin sagolun. Insanlari yalan yanlis bilgilerle kandirmak cok kotu. Umarim hersey duzelecek.

Iyi Gunler.

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 26 Oca 2008, 21:10

Saratov Devlet Universitesi hakkinda yazdigi yazilarla ilgili bir bilgim yoktu.
Saratov Devlet Universitesi'nin resmi web sitesindeydi bu kişinin yazdıkları. Türkçe 'ye tıklayınca çıkıyordu...

serbian16
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen serbian16 » 04 Şub 2008, 21:35

oncelıkle herkesın rusyaya kendı ımkanlarıyla kayıt olmasını saglamak bızım gorevımız..kımse danısmana dusecek kadar acız olmamalı.herkes kendı admıssıon ısını kendısı gorebılır

omury
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesajgönderen omury » 29 Şub 2008, 20:20

:D merhabalar bende Saratov Devlet Universitesin de bılgısyar ve matematık bolumunde ogrenim gormekteyim burda okumak gercekten hayata baska anlamlar katiyor yeni insanlar yeni kultur zavki yeni arkadaslar ve yenı bır dıl ogrenım gormek ısteyenler bence hıc durmasın burda gorusmek uzere................................... :?: :?: :?:

Kullanıcı avatarı
Erkin
Site Admin
Site Admin
İletişim:

Mesajgönderen Erkin » 29 Şub 2008, 22:15

Merhaba Omury.

Saratov nasıl bir şehir anlatır mısın? BOş zamanında neler yapıyorsun?

Rusça 'yu öğrenmen orda kolay oldu mu? Üniversite'nin eğitiminden ve sosyal faaliyetlerinden memnun musun? Nerde kalıyorsun, şartlar neler?

Ortalama ne kadar para harcıyorsun ayda?

Oraya gidip okumak isteyen arkadaşlar bilmek istediği ana şeyler bunlar.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir